ANA SAYFA GENEL TANITIM RESTAURANT MENÜLER FOTOGALERİ VİDEO GALERİ İLETİŞİM
   
   MENÜLERİMİZ
   
 

 

"Park Orman' da Damak Çatlatan Lezzetler"

 

YAYLA KEBABI         : Parkormanda özel yetiştirdiğimiz oğlak etinden yapılmaktadır. Arka but, döş ve kafes kısımlarından parça kemikli et olarak hazırlanır. Özel sos, baharat ve sebzeyle tepsiye döşenir odun fırınında 3-4 saat pişirmeye bırakılır. Kendi suyu ile servis yapılır

 

.KUZU DOLMA         : Parkormanda doğal ortamda özenle beslediğimiz kuzudan yapılmaktadır. Pirinç, kuş üzümü,badem ve özel baharatlarla marina edilerek kuzu doldurulur. Taş fırının koltuk kısmında 4 - 5 saat sürede pişirilerek siz değerli konuklarımıza servis yapılır.

 

KUZU ÇEVİRME         : Parkormanda doğal ortamda  özenle beslediğimiz süt kuzularından yapılır. Özel baharatlarla ve soslarla dinlendirilir. Daha sonra 3-4 saat köz ateşte ağır ağır  çevirerek pişirilir. Pişen kısımları kesilerek servis yapılır.

 

TEPSİ KEBABI           : Özel beslediğimiz kuzuların kemikleri ayrılır zırhla et çekilir (kıyılır) özel sos ve baharatla marina edilir. Tepsiye döşenip odun ateşinde pişirilip servis yapılır.

 

PARKORMAN KEBABI          : Parkormanda beslediğimiz kuzuların sırt etinden zırhla çekilerek özel sos ve baharatlarla marina edilip közde pişirilip servis yapılır.

 

KÖY  TAVUĞU           : Parkormanda kendimizin yetiştirip ürettiği Köy tavukları İslami şartlara uygun kesilip odun ateşinde haşlanıp  köy tereyağı ve köy kırmızı biberi ile tavada kızartılıp zeytinyağında kızartılan patates ilave edilerek kendi suyu ile servis yapılır.

 

TUZDA TAVUK           : Hazır çiftlik piliçlerini özel sosladıktan sonra özel tuzla kapatılıp taş fırınında köz ateşte 4-5 saat pişirilir daha sonra siz misafirlerimiz tarafından balyoz veya çekişle kırılıp nar gibi kızarmış tuzda tavuk özel garnitürleriyle servis yapılır.

 

 

BILDIRCIN     : Kendi yetiştirdiğimiz bıldırcınları köy tereyağında veya köz ateşte özel sos ve baharatla marina edilip pişirilerek servis yapılır.

KUZU TANDIR            : Parkormanda yetiştirdiğimiz kuzuların özel yerlerinden alınır sos ve baharatlarla hazırlanıp tandır da pişirilir. Özel garnitürüyle de siz değerli müşterilerimizin beğenilerine sunulur

 

IZGARA ÇEŞİTLERİ  : Bildiğimiz tatlardan çok farklıdır. Sebebi kuzuların 1200 metrede otlamaları, kar suyu ile sulanmaları ve  Yayla baharatlarıyla marina edilip usta ellerde hazırlanmasıdır. Beğenmezseniz bedava!

 

 

YÖRESEL TATLAR

 

ALANYA YOĞURTLAMASI

 

Patates, yeşil köy biberi,yayla patlıcanı, yayla kabağı odun ateşinde zeytinyağı ile kızartılıp keçi ve inek sütü karşımı süzme yoğurtla karıştırılıp üzerine köy tereyağı ile köy kırmızı toz biberi kavrulup üzerine dökülerek servise hazır hale getirilir.

 

PARKORMAN SALATASI

 

1500 – 2000 metre yükseklikteki yerlerden yeşil olarak toplanan bitkiler özel işlemlerden geçirdikten sonra salata olarak sızma zeytinyağı ve nar ekşisiyle 24 saat dinlendirlir ve servis yapılır.

 

BÖĞRÜLCE SALATASI

 

Böğrülce (ülübü – karnı kara) odun ateşinde haşlanır suyu süzüldükten sonra özel garnitürlerle karıştırılarak servis yapılır.

 

PATLICAN DÜZMESİ

 

Yayla patlıcanı gölgede kurutulur odun ateşinde haşlanır ceviz ve sarımsak ile talatur yapılıp servise hazır hale getirilir.

 

DAĞ MANTARI

 

 

AÇIK BÜFE KÖY KAHVALTSI

 

Genellikle organik ürünlerden oluşmaktadır.Bir çoğu yayla sezonunda bahçemizden kimya ve katkı ilaçlar kullanmadan  yetiştirdiğimiz sebzelerden hazırlanmaktadır. Köy tavuğumuzdan köy yumurtası, ördek-kaz-bıldırcın-tavus kuşu ve hindi yumurtaları da zaman zaman bulunmaktadır. Üretici köylülerden ve yayla halkından aldığımız tereyağı,peynir, zeytin ve köy yufkası gibi ürünlerde sürekli mevcuttur. Yaylada üretilen ayva, vişne, kiraz, üzüm,kayısı patlıcan, erik gibi meyvelerden da kendimiz odun ateşinde reçel yaparak sizlerin beğenilerine sunmaktayız. Çok özel tartmadığınız natürel  yiyecekleri yazmak çok yer alacağından 100 çeşidin altında olmadığından unlu mamullerin börek poğaça içli gibi çeşitlerde odun fırınında kendimizin yaptığını da belirterek denemesini sizlere bırakıyoruz.

 

ZEYTİNYAĞLI APARATİFLER

 

Patlıcan salatası

Patlıcan ezmesi

Acı biber ezmesi

Kırmızı köz biber

Semiz otu salatası ve yoğurtlaması

Haydari

Süzme yoğurt

Şakşuka

Tulum – Ceviz

Yaprak sarması

 
Kuzu Dolması
İftar menümüz hazır..
Serpme Köy Kahvaltısı
Tuzda Tavuk
Tuzda Tavuk
İç Pilavlı Kuzu Dolması
Kuzu Dolması
Odun Kömüründe Pişirilen Patlıcan Reçeli
Odun Ateşinde PATLICAN RECELİ
Odun Ateşinde KABAK TATLISI
Fırında Yumurtalı Ispanak
BILDIRCIN
BILDIRCIN     : Kendi yetiştirdiğimiz bıldırcınları köy tereyağında veya köz ateşte özel sos ve baharatla marina edilip pişirilerek servis yapılır.
Haydari
Közde Yapılmış Soğan
Köz Ateşinde Pişirilmiş Patlıcan Ezme
Köz Ateşinde Pişirilmiş Patates Salatası
ParkOrman Salata
Köz Ateşinde yapılmış Patlıcan
Köz Ateşinde yapılmış Kırmızı Biber
Köz Ateşinde Yapılmış Biber Kavurması
Antep Yöresi Kırmızı Biber Ezmesi
Zeytinyağlı Ispanak Kavurması
Antep Usulü İçli Köfte
Karışık Izgara
Dağ Mantarı Kavurması
Zeytinyağında kızartılmış Karışık Kızartma
TUZADA TAVUK - Hazır çiftlik piliçlerini özel sosladıktan sonra özel tuzla kapatılıp taş fırınında köz ateşte 4-5 saat pişirilir daha sonra siz misafirlerimiz tarafından balyoz veya çekişle kırılıp nar gibi kızarmış tuzda tavuk özel garnitürleriyle servis yapılır. Şefin sunumuyla adeta şova dönüşür.
KUZU TANDIR:  Parkormanda yetiştirdiğimiz kuzuların özel yerlerinden alınır sos ve baharatlarla hazırlanıp tandır da pişirilir. Özel garnitürüyle de siz değerli müşterilerimizin beğenilerine sunulur
- ADANA KEBAP -
KÖY TAVUĞU - Parkormanda kendimizin yetiştirip ürettiği Köy tavukları İslami şartlara uygun kesilip odun ateşinde haşlanıp  köy tereyağı ve köy kırmızı biberi ile tavada kızartılıp zeytinyağında kızartılan patates ilave edilerek kendi suyu ile servis yapılır.
KUZU ÇEVİRME - Parkormanda doğal ortamda  özenle beslediğimiz süt kuzularından yapılır. Özel baharatlarla ve soslarla dinlendirilir. Daha sonra 3-4 saat köz ateşte ağır ağır  çevirerek pişirilir. Pişen kısımları kesilerek servis yapılır.
KUZU DOLMA - Parkormanda doğal ortamda özenle beslediğimiz kuzudan yapılmaktadır. Pirinç, kuş üzümü,badem ve özel baharatlarla marina edilerek kuzu doldurulur. Taş fırının koltuk kısmında 4 - 5 saat sürede pişirilerek siz değerli konuklarımıza servis yapılır.
   
 
 
 
Alanya İftar Soframıza tüm misafirlerimizi bekliyoruz 😊 🌲Hiçbir orman, Park Orman kadar güzel olmadı... 📞 0533 501 73 40
12.5.2018
  Click for Alanya, Trkiye Forecast